Skip links
Web site tasarımı nedir

Web Site Tasarımı Nedir ?

Web site tasarımı nedir sorusu daha önce web tasarımı hizmetlerinden faydalanmamış kişilerce merak edilen sorulardan biridir. Web sitesi tasarımı pek çok kodlama aşamasından oluşan, günümüzde yaygın olarak kullanılan web sitelerinin oluşum aşamalarını içermektedir. İnsanlar sundukları hizmetleri en iyi şekilde aktarabilmek, kendilerini daha rahat tanıtabilmek ve pazarlama yapabilmek gibi pek çok amaçla kendilerine ait web siteleri oluşturmaktadır. Sağlıklı ve kaliteli bir web tasarımı için web tasarım hizmeti sunan firmaların hizmetlerinden faydalanmak önemlidir. Web tasarımı, bir web sitesinin görünümünün ve kullanıcı deneyiminin planlanması, oluşturulması ve düzenlenmesi sürecidir. Bu süreç, bir web sitesinin estetik tasarımının yanı sıra kullanıcı arayüzü tasarımını da içerir.

 

Web Tasarım Hizmetleri Nelerdir?

Web tasarım hizmetleri nelerdir sorusu oldukça kapsamlı bir cevaba sahiptir. Bir web sitesinin sahip olması gereken tüm özellikler, web tasarım hizmetleri tarafından sunulmaktadır. Web sitesinin teması, logosu, içerikleri, ek özellikler gibi pek çok içerik, web tasarım aşamasında oluşturulacak web sitesine eklenmektedir.

Web tasarım hizmeti, bir web sitesinin oluşturulması veya mevcut bir web sitesinin yeniden tasarlanması için sunulan bir dizi hizmeti içerir. Web tasarım hizmetini kapsayan aşamalar şunlardır:

 • Web sitesinin genel estetik tasarımı, renk paleti, tipografi, grafikler ve diğer görsel unsurların oluşturulması
 • Web sitesinin kullanıcıların etkileşimde bulunduğu arayüzünün tasarlanması. Bu, navigasyon menüleri, düğmeler, formlar ve diğer etkileşimli öğeleri içerir.
 • Sitenin farklı cihazlarda (bilgisayar, tablet, mobil telefon vb.) doğru şekilde görüntülenmesini sağlamak için tasarımın bu ihtiyaca uygun olarak yapılması
 • Kullanıcıların web sitesinde gezinmeyi kolayca öğrenebilmeleri ve istedikleri bilgilere hızlıca ulaşabilmelerini sağlamak için yapılan tasarım kararları
 • Web sitesinin arama motorları tarafından indekslenmesini ve sıralanmasını kolaylaştırmak için yapılan tasarım ve içerik optimizasyonu çalışmaları
 • Sitede yer alacak metin, resim ve diğer medya unsurlarının düzenlenmesi, güncellenmesi ve yönetilmesi
 • Web sitesi için logo, bannerlar, grafikler ve diğer görsel unsurların oluşturulması ve entegrasyonu
 • Kullanıcı etkileşimi için animasyonlar, geçişler veya diğer interaktif öğelerin eklenmesi
 • Kullanıcıların bilgi girişi yapabilecekleri formların tasarımı ve entegrasyonu
 • Ziyaretçilerin iletişim kurabilecekleri formların ve abonelik seçeneklerinin sağlanması.
 • Web sitesinin yayınlanması için gerekli olan alan adının (domain) kaydedilmesi ve web sitesinin barındırılması
 • Web sitesinin güvenliği için gerekli önlemlerin alınması, SSL sertifikası entegrasyonu gibi hizmetler

Bu hizmetler, web sitesinin başlangıç aşamasından sonlandırılmasına kadar olan süreci kapsar. Tasarımın belirli gereksinimlere uygun olması ve kullanıcı dostu olması, başarılı bir web sitesi için kritik önem taşır.

 

Web site tasarımı nedir
Web site tasarımı nedir

 

Web Tasarımın Amacı Nedir?

Web tasarımının amacı nedir ve ne için kullanılır gibi sourlar oldukça yaygın olarak sorulan soruların başında gelir. Web sitesinin amacı kişilerin, markaların, firmaların ve şirketlerin kendini çevrimiçi ortamda var edebilmesi için oldukça önemli bir araçtır. Sunulan hizmetler, pazarlanan ürünler ve markaların diğer etkinlikleri bu web sitelerinde yayınlanarak insanlara kendini tanıtmalarına olanak tanımaktadır. Dijitalleşen dünyada web sitesi kullanımı tüm markalar ve hizmet sunun kuruluşlar için oldukça önemli olduğundan oldukça ihtiyaç duyulan hizmetler arasındadır.

 

Web Site Tasarımı Kaç TL?

Web site tasarımı kaç TL sorusuna net bir cevap yoktur. Çünkü web sitesinde yer alacak özelliklere göre fiyat oldukça değişken olabilir. Ancak web tasarım hizmeti sunan şirketler, müşteriler için özel oluşturdukları paket içerikleri hakkında fiyat bilgisi sunmaktadır. Web sitesinde yer alması istenen özelliklere göre sürecin işleyişi de değişeceğinden fiyatlar da değişkendir. Web tasarımı ücretleri hakkında bilgi almak için hizmet alınacak firma ile iletişime geçmek en doğrusu olacaktır.