Skip links
Kurumsal Web Sitesi Tasarımı Nedir ?

Kurumsal Web Sitesi Tasarımı Nedir ?

Kurumsal web sitesi tasarımı nedir sorusu, web tasarım hizmetleri hakkında en çok aratılan konulardan biridir. Kurumsal web sitesi tasarımı, markaların ve şirketlerin kendilerini çevrimiçi olarak tanıtlamalarını sağlayan, kendi haklarında bilgi veren ve hizmetlerinin ya da ürünlerinin tanıtımını gerçekleştirdikleri önemli araçların başında gelmektedir. Günümüzde dijital platformlar oldukça ön planda olduğundan, markalaşmak isteyen kuruluşların ya da kendini ön plana çıkarmak isteyen şirketlerin en sık başvurduğu yöntemlerden biri kurumsal web tasarım hizmetleridir.

Kurumsal web sitelerinde, sitenin ait olduğu şirketler, markalar ya da kurumlar, siteyi ziyaret eden ziyaretçilere bu şirketler hakkında bilgi vermektedir. Müşteriler alabilecekler hizmetleri ya da ürünleri rahat bir şekilde incelerken aynı zamanda ihtiyaç duydukları müşteri desteğine ilişkin bilgilere ulaşabilirler. Şirketlerin kendilerini ve sunduğu avantajları tanıtabilmesi adına önemli olan kurumsal web siteleri özgün tasarımlara ve içeriklere sahip olmalıdır. Ayrıca temsil ettiği bu şirketleri en iyi şekilde tanıtmak amacıyla görsellerle, metinlerle ve logolarla desteklenmelidirler.

Kurumsal Web Sitesi Ne Demek?

Kurumsal web tasarımı ne demek sorusuna cevaben, markaların en iyi şekilde tanıtılması ve reklamının yapılması için önemli bir araçtır denilebilir. Web tasarım sürecinde pek çok aşamadan geçilerek müşteriler için mükemmel olana ulaşana kadar geliştirilmeye devam ederler. Web sitelerinin oluşturulmasındaki temel amaç, sunulan hizmetlerin ve ürünlerin potansiyel müşterilere en iyi şekilde sunularak tanınırlığın arttırılmasıdır.

Kurumsal web siteleri mutlaka özgün temalarla ve logolarla hazırlanmalıdır. Bir markanın imajını yansıtırken kullanılan temalar, içerikler ve özgün logolar, markanın akılda kalıcılığını arttıracaktır. Ayrıca içerilere uygun olarak yayınlanan blog yazıları da site ziyaretçileri açısından bilgi verici olduğundan markanın daha olay ve anlaşılır bir şekilde aktarılmasına katkı sağlar. Web siteleri günümüzde hizmet açısından son derece önemli olduğundan her markanın ya da kuruluşun mutlaka bir web sitesi bulunur. Bur web sitelerinde müşterilerin ulaşabileceği deste hatlarından ürün tanıtımlarına kadar pe çok içerik yer almaktadır. Web tasarım hizmeti boyunca, müşteriler için en kaliteli web sitesini oluşturmak adına pek çok işlem gerçeleştirilmektedir.

Kurumsal Web Sitesi Tasarımı Nedir ?
Kurumsal Web Sitesi Tasarımı Nedir ?

Web Sitesi Tasarımı Nedir ?

Web tasarımı nedir sorusu, web tasarımı konusunda en çok merak edilen sorulardan biridir. Dijitalleşen dünyada internet kullanımı, insan hayatının artı vazgeçilmez bir parçasıdır. Pek çok reklamcılık, ticaret ve tanıtım web siteleri üzerinden gerçekleştirilmektedir. E- ticaret açısından da kilit bir öneme sahip olan web siteleri belli bir düzen içinde tasarlanarak web sitesinin ziyaretçilerine en iyi şekilde yansıtılmasını sağlar. Web tasarımı, internet üzerindeki web sitelerinin görsel ve kullanıcı arayüzünün oluşturulması sürecidir. Bu süreç, bir web sitesinin estetik görünümünün yanı sıra kullanıcı deneyimini geliştirmeyi amaçlar. Web tasarımı, grafik tasarım, kullanıcı arayüzü tasarımı, içerik üretimi ve teknik geliştirmenin bir kombinasyonunu içerir.

Web tasarım süreci ise şu aşamaları içermektedir:

  • İlk adım, müşteri ile iletişim kurarak web sitesinin amacını, hedef kitlesini ve özel gereksinimleri belirlemektir. Bu doğrultuda bir proje oluşturulur.
  • Temel tasarım kavramları belirlenir. Renk paleti, tipografi ve genel stil oluşturulur. Bu aşamada wireframe adı verilen temel tasarım şemaları da oluşturulabilir.
  • Grafik tasarımlar HTML, CSS ve diğer programlama dilleri kullanılarak web sayfalarına dönüştürülür. Bu aşamada interaktivite ve işlevsellik özellikleri eklenir.
  • Web sitesi farklı tarayıcılarda, cihazlarda ve ekran boyutlarında test edilir. Bu doğrultuda hata düzeltmeleri yapılır ve işlevselliğin doğrulanması sağlanır.
  • Web sitesi yayına alınır ve gerekirse düzenli olarak güncellenir. Bakım, site performansının izlenmesi ve gerektiğinde düzeltilmesi süreçlerini içermetedir.